Bērna runas un valodas priekšnosacījumi
"Valoda nāk mums līdzi no bērnības ar mātes un tēva mīļumu, ar vecmāmiņas teikto pasaku un tautasdziesmu burvību.
Tā ir saprotama, nomierinoša, labskanīga un daiļa, ja pareizi ir izrunāta ik skaņa, ik vārds.
Ikvienam jācenšas panākt, lai viņa valoda būtu raita, skanīga, skaista."
Brigita Skromule
Vecākus ļoti bieži interesē jautājums: kāpēc mans bērns nerunā vai runā ļoti slikti? Bieži vien tas ir saistīts ar bērna vispārīgo attīstību, dažādām ar veselību saistītām problēmām, piemēram, pavājinātu dzirdi, redzes traucējumiem, valodas traucējumiem, mazaktīvu un mazkustīgu artikulācijas aparātu. Tas viss neļauj bērnam viegli un saprotoši sarunāties ar cilvēkiem, rotaļāties ar citiem bērniem, aizkavē izzināt apkārtējo pasauli. Jebkurš runas traucējums var atspoguļoties bērna darbībā, uzvedībā.
Dažkārt bērni, kuriem ir runas traucējumi, sākot apzināties savas nepilnības, kļūst kautrīgi, mazrunīgi, nepārliecināti.
Bērni jau no dzimšanas iekļaujas saskarsmes procesā. Bērna valoda savas attīstības pirmssākumos ir viņa sajūtu un pārdzīvojumu izpausmes līdzeklis. Pateicoties vārdam veidojas domas. Valoda un domāšana neeksistē viena bez otras. Ar domāšanu mēs atspoguļojam apkārtējo īstenību un ar valodas palīdzību šīs domas izsakām. Attīstot bērna valodu vienlaikus tiek veicināta arī intelekta un emociju attīstība. Taču valodas apgūšana ir sarežģīts, katram cilvēkam individuāls process. Tādēļ arī daļa bērnu sāk runāt agri, bet dažiem valoda attīstās novēloti.
Mūsdienās arvien vairāk saasinās problēma, kas saistīta ar bērna valodas un runas attīstību, jo, lai bērna valoda attīstītos svarīgi ir vairāki priekšnosacījumi:
1. laba vecāku veselība;
2. normāla mātes grūtniecība un normālas dzemdības;
3. normāla bērna galvas smadzeņu darbība un laba bērna veselība;
4. skaidra, nesteidzīga, bērnam saprotama un gramatiski pareiza vecāku runa;
5. ekoloģiski tīra vide, kā arī labvēlīga sociālā vide.
Logopēdes Dianas Sproģes konsultācijas vecākiem
Cetutdienās - 17.00 - 18.15